Biz Kimiz?

  T.C. Erciyes Üniversitesi Astronomi Kulübü ASTER, faaliyetlerine 1995 yılında “Astronomi Topluluğu” adı altında başladı.  Büyük çoğunluğunu Fizik Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu topluluk, 1999 yılında “Astronomi Ve Uzay Bilimleri Bölümü” nün kurulmasıyla astronomi çatısı altında toplanmaya ve büyümeye başladı. ASTER, dünyanın birçok yerinde bir bilim dalı ile amatör ve profesyonel anlamda uğraşan insanların bir araya gelerek oluşturduğu “Resmi Bilim Kulübü” kavramını, Türkiye’de ve özellikle Kayseri’de hayata geçirmiştir.
      ASTER, Eski Yunanca ’da “Yıldız” anlamına gelmektedir. Ayrıca bu adı, “Astronomi-Erciyes” olarak da kullanmaktayız.
     ASTER, bu yılda da Kayseri merkez ve ilçelerinde, ilköğretim ve liselerdeki öğrencilere Astronomiyi sevdirmek ve tanıtmak için seminerler düzenlemiş, gökyüzü gözlemleri yapmıştır. UZAYBİMER’ de ve Fen Fakültesinin bahçesinde sıklıkla yapılan Güneş, Ay, Gezegenler, Bulutsular gibi birçok gök cisminin gözlemlerinden halkımızın da faydalanmasını sağlamıştır ve sağlamaya da devam etmektedir. Kulübümüzün danışmanı olan Prof. Dr. İbrahim KÜÇÜK, Kayseri’deki yerel kanalların programlarına katılarak ve birçok okulda konferanslar vererek tüm halkımızı Astronomi alanında bilinçlendirmeye çalışmıştır. Ayrıca, IAU (International Astronomical Union)’nun düzenlediği “Aynı Gökyüzü Altında 100 Yıl’ ı birlikte kutlayalım, 100 saat Astronomi” etkinliğini duyurmayı başarmıştır.
     ASTER, hiç durmadan ve günden güne hızlanarak daha büyük işlere imza atacak ve Türk gençliği için Astronomi dünyasına açılan bir kapı olacaktır. Bu bağlamda, biz Astronomiye gönül vermiş ASTER Kulübümüzü sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek, etkinliklerimizden haberdar olup Astronomi dünyasına katılabilirsiniz.